Dobra proza. Mocna poezja.
Żywa humanistyka.

Naszym priorytetem jest promowanie literatury wysokoartystycznej i wspieranie najwartościowszych poszukiwań badawczych z zakresu humanistyki. Dowiedz się o nas więcej.

Fundacja Oficyna 21 jest niezależną organizacją pozarządową realizującą misję wspierania kultury i sztuki oraz rozwoju badań naukowych z zakresu humanistyki. Fundacja w nowej formule kontynuuje działalność wydawnictwa Oficyna 21 istniejącego od 2002 roku i cieszącego się dużą renomą wśród najbardziej wyrobionych odbiorców literatury współczesnej.

Zgodnie ze statutem Fundacja Oficyna 21 realizuje swoje cele poprzez: finansowanie i organizowanie projektów kulturalnych oraz badań naukowych; fundowanie stypendiów i wyjazdów zagranicznych dla twórców, działaczy kultury oraz naukowców; finansowanie i organizowanie wszelkich imprez związanych z promocją i prezentacją kultury i badań naukowych z zakresu humanistyki; przede wszystkim zaś - działania wydawnicze.

Priorytetem Fundacji jest promowanie literatury wysokoartystycznej i wspieranie najwartościowszych poszukiwań badawczych z zakresu humanistyki. W tym celu w 2015 roku Fundacja powołała do życia serię wydawniczą Żywa Humanistyka. Prezentowane są w niej prace podejmujące nowe tematy w badaniach humanistycznych, w tym także dzieła wyrosłe z idei humanistyki nieantropocentrycznej.

Od 2016 roku Fundacja Oficyna 21 realizuje także projekty mające na celu upowszechnianie twórczości Drugiej Emigracji, literatury, która - nie licząc wyjątków - wciąż jest słabo obecna we współczesnej refleksji krytycznej i z różnych względów nadal nie funkcjonuje w polskim obiegu czytelniczym.

Zarząd

Michał Stefański
Prezes Zarządu
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Staniewicz
Członek Zarządu
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • W <i>Głośnych historiach</i> zmyślenie goni zmyślenie, a szaleńczych pomysłów jest tyle, że śmiało wystarczyłoby ich na kilka wielkich powieści
 • <i>Adam Kłakocki i jego cienie</i> to przede wszystkim genialna przypowieść o przemijaniu i śmierci w białoruskich dekoracjach
 • <i>Ludzie szukają szczęścia...</i> dałoby się uznać za powieść stawiającą diagnozę współczesności
 • <i>Kto to jest ten Jan Olik?</i> przypomina bardzo Gombrowicza. Językiem - impulsywnym, niespokojnym, szyderczym - i ideą
 • Wiersze Bratkowskiego noszą w sobie niepowtarzalną energię, łączą potrzebę zaangażowania społecznego z prywatną refleksją
 • <i>Staś i Weronika</i> - tak mądrej i świetnie napisanej książki dla dzieci dawno nie czytałam
 • <i>To drugie światło</i> - tom to niecodzienny, zjawiskowy, do wielokrotnego czytania, smakowania i przytaczania
 • Karatkiewicz wyprzedził nie tylko Umberto Eco. W swojej antyewangelii pisze w taki sposób, że robi się i straszno, i śmieszno
 • Utwory Ratonia to krzyk rozpaczy i beznadziejność w szukaniu odzewu, który nigdy nie nadejdzie
 • <i>Rozmowa ze Spinozą</i> to błyskotliwa powieść młodego pisarza z Macedonii. To gotowy scenariusz filmowy
 • <i>Czasy kóz</i> to parabola bałkańskich losów. Trafna metafora, lecz także przepowiednia przyszłej tragedii półwyspu

Propozycje wydawnicze

Propozycje wydawnicze prosimy kierować na adres:
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prosimy o nadsyłanie propozycji wyłącznie w formie elektronicznej.

 

Twój udział

Interesujesz się literaturą? Cenisz nowe formy sztuki? Zależy Ci na rozwoju humanistyki? Dla nas naprawdę liczy się Twoje uczestnictwo w kulturze.

Wesprzyj nas!